[Monett Times] Fair ~ 54°F  
High: 68°F ~ Low: 43°F
Tuesday, May 3, 2016

41st Annual Monett Wrestling Tournament --Complete Results

Monday, January 7, 2013

Team Scores

1. Willard High School 105.5

2. Clinton Oklahoma High School 86.0

3. Reeds Spring High School 83.5

4. Bolivar High School 82.5

5. McDonald County High School 80.0

6. Monett High School 74.5

7. Republic High School 72.0

8. Nevada High School 71.0

9. Harrisonville High School 54.5

10. Westminster Christian Academy 54.0

11. Logan-Rogersville High School 46.0

12. Glendale High School 14.0

106 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Bodhi Hines of Clinton High School

2nd Place - Dayton Miller of Nevada High School

3rd Place - Jamieson Reaves of Logan-Rogersville High School

4th Place - Justin Rogers of Republic High School

5th Place - Matt Kahnert of Reeds Spring High School

6th Place - Daniel DeSantiago of McDonald County High School

Round 1

Dayton Miller (Nevada High School) 25-3, Fr. over Matt Kahnert (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Maj 17-5).

Bodhi Hines (Clinton High School) 18-3, So. over Jamieson Reaves (Logan-Rogersville High School) 14-9, Fr. (Pin 1:59).

Justin Rogers (Republic High School) 10-9, Jr. over Daniel DeSantiago (McDonald County High School) 10-13, Fr. (Pin 3:46).

Round 2

Dayton Miller (Nevada High School) 25-3, Fr. over Daniel DeSantiago (McDonald County High School) 10-13, Fr. (Pin 0:58).

Bodhi Hines (Clinton High School) 18-3, So. over Justin Rogers (Republic High School) 10-9, Jr. (Pin 3:17).

Jamieson Reaves (Logan-Rogersville High School) 14-9, Fr. over Matt Kahnert (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Pin 1:32).

Round 3

Dayton Miller (Nevada High School) 25-3, Fr. over Justin Rogers (Republic High School) 10-9, Jr. (Maj 9-0).

Bodhi Hines (Clinton High School) 18-3, So. over Matt Kahnert (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Pin 3:11).

Jamieson Reaves (Logan-Rogersville High School) 14-9, Fr. over Daniel DeSantiago (McDonald County High School) 10-13, Fr. (Maj 13-0).

Round 4

Dayton Miller (Nevada High School) 25-3, Fr. over Jamieson Reaves (Logan-Rogersville High School) 14-9, Fr. (Pin 1:21).

Bodhi Hines (Clinton High School) 18-3, So. over Daniel DeSantiago (McDonald County High School) 10-13, Fr. (Pin 2:38).

Justin Rogers (Republic High School) 10-9, Jr. over Matt Kahnert (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Dec 8-4).

Round 5

Bodhi Hines (Clinton High School) 18-3, So. over Dayton Miller (Nevada High School) 25-3, Fr. (Pin 2:49).

Jamieson Reaves (Logan-Rogersville High School) 14-9, Fr. over Justin Rogers (Republic High School) 10-9, Jr. (Pin 5:19).

Matt Kahnert (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. over Daniel DeSantiago (McDonald County High School) 10-13, Fr. (Pin 1:53).

106 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Dalton Dunn of Monett High School

2nd Place - Enrique Pina of Clinton High School

3rd Place - Josh Barnett of Harrisonville High School

4th Place - Tommy Jacobs of Glendale High School

5th Place - Wyatt Smith of Willard High School

Round 1

Dalton Dunn (Monett High School) 13-3, So. over () , . (Bye).

Josh Barnett (Harrisonville High School) 8-8, Fr. over Wyatt Smith (Willard High School) 6-14, So. (TF 21-4).

Enrique Pina (Clinton High School) 4-1, . over Tommy Jacobs (Glendale High School) 2-3, . (Pin 3:40).

Round 2

Dalton Dunn (Monett High School) 13-3, So. over Tommy Jacobs (Glendale High School) 2-3, . (Pin 3:22).

Enrique Pina (Clinton High School) 4-1, . over Josh Barnett (Harrisonville High School) 8-8, Fr. (Dec 10-4).

Wyatt Smith (Willard High School) 6-14, So. over () , . (Bye).

Round 3

Dalton Dunn (Monett High School) 13-3, So. over Enrique Pina (Clinton High School) 4-1, . (Maj 10-2).

Josh Barnett (Harrisonville High School) 8-8, Fr. over () , . (Bye).

Tommy Jacobs (Glendale High School) 2-3, . over Wyatt Smith (Willard High School) 6-14, So. (Pin 5:20).

Round 4

Dalton Dunn (Monett High School) 13-3, So. over Wyatt Smith (Willard High School) 6-14, So. (Pin 1:21).

Josh Barnett (Harrisonville High School) 8-8, Fr. over Tommy Jacobs (Glendale High School) 2-3, . (FF).

Enrique Pina (Clinton High School) 4-1, . over () , . (Bye).

Round 5

Dalton Dunn (Monett High School) 13-3, So. over Josh Barnett (Harrisonville High School) 8-8, Fr. (Pin 3:05).

Enrique Pina (Clinton High School) 4-1, . over Wyatt Smith (Willard High School) 6-14, So. (Pin 4:47).

Tommy Jacobs (Glendale High School) 2-3, . over () , . (Bye).

113 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Sean Jastal of Monett High School

2nd Place - Ethen Carlberg of Logan-Rogersville High School

3rd Place - Brandon O`Connell of Republic High School

4th Place - Tanner Isenberger of Bolivar High School

5th Place - Jerico Harris of Harrisonville High School

Round 1

Sean Jastal (Monett High School) 20-2, Fr. over () , . (Bye).

Ethen Carlberg (Logan-Rogersville High School) 17-4, So. over Jerico Harris (Harrisonville High School) 15-6, So. (Dec 1-0).

Brandon O`Connell (Republic High School) 14-10, Fr. over Tanner Isenberger (Bolivar High School) 13-11, Fr. (Dec 4-2).

Round 2

Sean Jastal (Monett High School) 20-2, Fr. over Brandon O`Connell (Republic High School) 14-10, Fr. (Pin 3:15).

Tanner Isenberger (Bolivar High School) 13-11, Fr. over Jerico Harris (Harrisonville High School) 15-6, So. (FF).

Ethen Carlberg (Logan-Rogersville High School) 17-4, So. over () , . (Bye).

Round 3

Sean Jastal (Monett High School) 20-2, Fr. over Tanner Isenberger (Bolivar High School) 13-11, Fr. (Pin 2:54).

Jerico Harris (Harrisonville High School) 15-6, So. over () , . (Bye).

Ethen Carlberg (Logan-Rogersville High School) 17-4, So. over Brandon O`Connell (Republic High School) 14-10, Fr. (Maj 9-1).

Round 4

Sean Jastal (Monett High School) 20-2, Fr. over Ethen Carlberg (Logan-Rogersville High School) 17-4, So. (Dec 8-2).

Brandon O`Connell (Republic High School) 14-10, Fr. over Jerico Harris (Harrisonville High School) 15-6, So. (I-D 0:00).

Tanner Isenberger (Bolivar High School) 13-11, Fr. over () , . (Bye).

Round 5

Sean Jastal (Monett High School) 20-2, Fr. over Jerico Harris (Harrisonville High School) 15-6, So. (FF).

Ethen Carlberg (Logan-Rogersville High School) 17-4, So. over Tanner Isenberger (Bolivar High School) 13-11, Fr. (Maj 12-2).

Brandon O`Connell (Republic High School) 14-10, Fr. over () , . (Bye).

113 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Joe Welker of Westminster Christian Academy

2nd Place - Josh Ortiz of Clinton High School

3rd Place - Nathan Knadle of McDonald County High School

4th Place - Zack Henry of Glendale High School

Round 1

Josh Ortiz (Clinton High School) 9-6, Jr. over () , . (Bye).

Joe Welker (Westminster Christian Academy) 10-10, Sr. over Nathan Knadle (McDonald County High School) 5-12, Fr. (Pin 0:15).

Zack Henry (Glendale High School) 2-6, Fr. over () , . (Bye).

Round 2

Josh Ortiz (Clinton High School) 9-6, Jr. over () , . (Bye).

Joe Welker (Westminster Christian Academy) 10-10, Sr. over Zack Henry (Glendale High School) 2-6, Fr. (Pin 0:18).

Nathan Knadle (McDonald County High School) 5-12, Fr. over () , . (Bye).

Round 3

Josh Ortiz (Clinton High School) 9-6, Jr. over Zack Henry (Glendale High School) 2-6, Fr. (Pin 0:10).

Joe Welker (Westminster Christian Academy) 10-10, Sr. over () , . (Bye).

Nathan Knadle (McDonald County High School) 5-12, Fr. over () , . (Bye).

Round 4

Josh Ortiz (Clinton High School) 9-6, Jr. over Nathan Knadle (McDonald County High School) 5-12, Fr. (Pin 1:52).

Joe Welker (Westminster Christian Academy) 10-10, Sr. over () , . (Bye).

Zack Henry (Glendale High School) 2-6, Fr. over () , . (Bye).

Round 5

Joe Welker (Westminster Christian Academy) 10-10, Sr. over Josh Ortiz (Clinton High School) 9-6, Jr. (Pin 2:24).

Nathan Knadle (McDonald County High School) 5-12, Fr. over Zack Henry (Glendale High School) 2-6, Fr. (Pin 1:15).

() , . over () , . (Bye).

120 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Slade Stiles of Nevada High School

2nd Place - Chase Brennan of Monett High School

3rd Place - Ryan Williams of Clinton High School

4th Place - Tanner Willis of Republic High School

5th Place - Jordan Ball of Bolivar High School

6th Place - Gabe Cowan of Logan-Rogersville High School

Round 1

Slade Stiles (Nevada High School) 23-1, Sr. over Ryan Williams (Clinton High School) 9-7, Jr. (Pin 1:52).

Chase Brennan (Monett High School) 18-3, Jr. over Jordan Ball (Bolivar High School) 13-10, Jr. (Pin 3:53).

Tanner Willis (Republic High School) 16-11, Sr. over Gabe Cowan (Logan-Rogersville High School) 11-11, So. (Dec 6-4).

Round 2

Slade Stiles (Nevada High School) 23-1, Sr. over Tanner Willis (Republic High School) 16-11, Sr. (Pin 2:50).

Chase Brennan (Monett High School) 18-3, Jr. over Gabe Cowan (Logan-Rogersville High School) 11-11, So. (TF 18-0).

Ryan Williams (Clinton High School) 9-7, Jr. over Jordan Ball (Bolivar High School) 13-10, Jr. (Dec 12-8).

Round 3

Slade Stiles (Nevada High School) 23-1, Sr. over Gabe Cowan (Logan-Rogersville High School) 11-11, So. (Pin 0:17).

Chase Brennan (Monett High School) 18-3, Jr. over Ryan Williams (Clinton High School) 9-7, Jr. (TF 17-1).

Tanner Willis (Republic High School) 16-11, Sr. over Jordan Ball (Bolivar High School) 13-10, Jr. (Pin 4:17).

Round 4

Slade Stiles (Nevada High School) 23-1, Sr. over Jordan Ball (Bolivar High School) 13-10, Jr. (Pin 1:02).

Chase Brennan (Monett High School) 18-3, Jr. over Tanner Willis (Republic High School) 16-11, Sr. (Maj 12-1).

Ryan Williams (Clinton High School) 9-7, Jr. over Gabe Cowan (Logan-Rogersville High School) 11-11, So. (Dec 6-4).

Round 5

Slade Stiles (Nevada High School) 23-1, Sr. over Chase Brennan (Monett High School) 18-3, Jr. (Pin 0:59).

Jordan Ball (Bolivar High School) 13-10, Jr. over Gabe Cowan (Logan-Rogersville High School) 11-11, So. (Maj 9-0).

Ryan Williams (Clinton High School) 9-7, Jr. over Tanner Willis (Republic High School) 16-11, Sr. (Dec 7-2).

120 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Eli Parham of Westminster Christian Academy

2nd Place - Seth Glance of Clinton High School

3rd Place - David Barnett of Harrisonville High School

Round 1

Eli Parham (Westminster Christian Academy) 11-11, So. over () , . (Bye).

Seth Glance (Clinton High School) 4-1, . over David Barnett (Harrisonville High School) 8-12, Jr. (Pin 1:02).

() , . over () , . (Bye).

Round 2

Eli Parham (Westminster Christian Academy) 11-11, So. over () , . (Bye).

David Barnett (Harrisonville High School) 8-12, Jr. over () , . (Bye).

Seth Glance (Clinton High School) 4-1, . over () , . (Bye).

Round 3

Eli Parham (Westminster Christian Academy) 11-11, So. over () , . (Bye).

David Barnett (Harrisonville High School) 8-12, Jr. over () , . (Bye).

Seth Glance (Clinton High School) 4-1, . over () , . (Bye).

Round 4

Eli Parham (Westminster Christian Academy) 11-11, So. over Seth Glance (Clinton High School) 4-1, . (Maj 15-5).

David Barnett (Harrisonville High School) 8-12, Jr. over () , . (Bye).

() , . over () , . (Bye).

Round 5

Eli Parham (Westminster Christian Academy) 11-11, So. over David Barnett (Harrisonville High School) 8-12, Jr. (Pin 1:51).

Seth Glance (Clinton High School) 4-1, . over () , . (Bye).

() , . over () , . (Bye).

126 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Ty Cochran of Harrisonville High School

2nd Place - Marcus Thomas of Clinton High School

3rd Place - Trevor Young of McDonald County High School

4th Place - Kedric Brink of Monett High School

Round 1

Ty Cochran (Harrisonville High School) 21-2, So. over () , . (Bye).

Marcus Thomas (Clinton High School) 17-4, Sr. over Kedric Brink (Monett High School) 16-6, So. (Dec 6-0).

Trevor Young (McDonald County High School) 14-9, Jr. over () , . (Bye).

Round 2

Ty Cochran (Harrisonville High School) 21-2, So. over () , . (Bye).

Trevor Young (McDonald County High School) 14-9, Jr. over Kedric Brink (Monett High School) 16-6, So. (Dec 13-9).

Marcus Thomas (Clinton High School) 17-4, Sr. over () , . (Bye).

Round 3

Ty Cochran (Harrisonville High School) 21-2, So. over Trevor Young (McDonald County High School) 14-9, Jr. (Pin 2:20).

Kedric Brink (Monett High School) 16-6, So. over () , . (Bye).

Marcus Thomas (Clinton High School) 17-4, Sr. over () , . (Bye).

Round 4

Ty Cochran (Harrisonville High School) 21-2, So. over Marcus Thomas (Clinton High School) 17-4, Sr. (Dec 7-5).

Kedric Brink (Monett High School) 16-6, So. over () , . (Bye).

Trevor Young (McDonald County High School) 14-9, Jr. over () , . (Bye).

Round 5

Ty Cochran (Harrisonville High School) 21-2, So. over Kedric Brink (Monett High School) 16-6, So. (Dec 5-3).

Marcus Thomas (Clinton High School) 17-4, Sr. over Trevor Young (McDonald County High School) 14-9, Jr. (Pin 0:34).

() , . over () , . (Bye).

126 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Deven Colbert of Glendale High School

2nd Place - Dennis Hughes of Willard High School

3rd Place - Corry Skipper of Monett High School

4th Place - Kevin Stump of Westminster Christian Academy

5th Place - Jonathon Beckett of Republic High School

Round 1

Dennis Hughes (Willard High School) 7-11, Sr. over () , . (Bye).

Deven Colbert (Glendale High School) 19-8, So. over Corry Skipper (Monett High School) 10-8, So. (Pin 5:22).

Kevin Stump (Westminster Christian Academy) 4-4, So. over Jonathon Beckett (Republic High School) 7-15, Fr. (Dec 8-6).

Round 2

Kevin Stump (Westminster Christian Academy) 4-4, So. over () , . (Bye).

Deven Colbert (Glendale High School) 19-8, So. over Jonathon Beckett (Republic High School) 7-15, Fr. (Pin 0:41).

Dennis Hughes (Willard High School) 7-11, Sr. over Corry Skipper (Monett High School) 10-8, So. (Maj 12-2).

Round 3

Jonathon Beckett (Republic High School) 7-15, Fr. over () , . (Bye).

Deven Colbert (Glendale High School) 19-8, So. over Dennis Hughes (Willard High School) 7-11, Sr. (Maj 9-1).

Corry Skipper (Monett High School) 10-8, So. over Kevin Stump (Westminster Christian Academy) 4-4, So. (Dec 5-4).

Round 4

Corry Skipper (Monett High School) 10-8, So. over () , . (Bye).

Deven Colbert (Glendale High School) 19-8, So. over Kevin Stump (Westminster Christian Academy) 4-4, So. (Pin 2:34).

Dennis Hughes (Willard High School) 7-11, Sr. over Jonathon Beckett (Republic High School) 7-15, Fr. (Pin 2:50).

Round 5

Deven Colbert (Glendale High School) 19-8, So. over () , . (Bye).

Corry Skipper (Monett High School) 10-8, So. over Jonathon Beckett (Republic High School) 7-15, Fr. (Pin 1:42).

Kevin Stump (Westminster Christian Academy) 4-4, So. over Dennis Hughes (Willard High School) 7-11, Sr. (Pin 3:58).

132 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Josh Kinser of McDonald County High School

2nd Place - Levi Hopkins of Bolivar High School

3rd Place - Kaleb Crook of Willard High School

4th Place - Jake Fisher of Reeds Spring High School

5th Place - Daxtyn Osburn of Nevada High School

6th Place - Garret Bradley of Monett High School

Round 1

Jake Fisher (Reeds Spring High School) 10-3, Fr. over Garret Bradley (Monett High School) 6-12, Fr. (Dec 5-2).

Levi Hopkins (Bolivar High School) 17-6, So. over Kaleb Crook (Willard High School) 26-8, Jr. (Dec 12-6).

Josh Kinser (McDonald County High School) 10-3, So. over Daxtyn Osburn (Nevada High School) 10-17, So. (Pin 0:56).

Round 2

Jake Fisher (Reeds Spring High School) 10-3, Fr. over Daxtyn Osburn (Nevada High School) 10-17, So. (Pin 4:54).

Josh Kinser (McDonald County High School) 10-3, So. over Kaleb Crook (Willard High School) 26-8, Jr. (Pin 3:25).

Levi Hopkins (Bolivar High School) 17-6, So. over Garret Bradley (Monett High School) 6-12, Fr. (Pin 0:33).

Round 3

Josh Kinser (McDonald County High School) 10-3, So. over Jake Fisher (Reeds Spring High School) 10-3, Fr. (Pin 2:24).

Kaleb Crook (Willard High School) 26-8, Jr. over Garret Bradley (Monett High School) 6-12, Fr. (Pin 1:46).

Levi Hopkins (Bolivar High School) 17-6, So. over Daxtyn Osburn (Nevada High School) 10-17, So. (Pin 5:36).

Round 4

Levi Hopkins (Bolivar High School) 17-6, So. over Jake Fisher (Reeds Spring High School) 10-3, Fr. (Dec 10-4).

Kaleb Crook (Willard High School) 26-8, Jr. over Daxtyn Osburn (Nevada High School) 10-17, So. (Pin 0:34).

Josh Kinser (McDonald County High School) 10-3, So. over Garret Bradley (Monett High School) 6-12, Fr. (Pin 0:46).

Round 5

Kaleb Crook (Willard High School) 26-8, Jr. over Jake Fisher (Reeds Spring High School) 10-3, Fr. (Maj 14-4).

Josh Kinser (McDonald County High School) 10-3, So. over Levi Hopkins (Bolivar High School) 17-6, So. (Dec 5-4).

Daxtyn Osburn (Nevada High School) 10-17, So. over Garret Bradley (Monett High School) 6-12, Fr. (Dec 3-1).

132 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Kyle Powell of Republic High School

2nd Place - Mike Nothum of Westminster Christian Academy

3rd Place - Ben Spencer of Harrisonville High School

4th Place - Luis Martinez of Clinton High School

5th Place - Devyne Liles of Logan-Rogersville High School

6th Place - Darrell Pinnell of Glendale High School

Round 1

Devyne Liles (Logan-Rogersville High School) 1-5, So. over Darrell Pinnell (Glendale High School) 1-5, Fr. (Pin 4:56).

Kyle Powell (Republic High School) 11-11, So. over Luis Martinez (Clinton High School) 4-7, Fr. (Pin 0:23).

Mike Nothum (Westminster Christian Academy) 7-10, Sr. over Ben Spencer (Harrisonville High School) 8-14, So. (Pin 3:43).

Round 2

Mike Nothum (Westminster Christian Academy) 7-10, Sr. over Darrell Pinnell (Glendale High School) 1-5, Fr. (Pin 1:39).

Kyle Powell (Republic High School) 11-11, So. over Ben Spencer (Harrisonville High School) 8-14, So. (Pin 0:53).

Luis Martinez (Clinton High School) 4-7, Fr. over Devyne Liles (Logan-Rogersville High School) 1-5, So. (Pin 5:36).

Round 3

Ben Spencer (Harrisonville High School) 8-14, So. over Darrell Pinnell (Glendale High School) 1-5, Fr. (Pin 4:33).

Kyle Powell (Republic High School) 11-11, So. over Devyne Liles (Logan-Rogersville High School) 1-5, So. (Pin 0:19).

Mike Nothum (Westminster Christian Academy) 7-10, Sr. over Luis Martinez (Clinton High School) 4-7, Fr. (Maj 11-3).

Round 4

Luis Martinez (Clinton High School) 4-7, Fr. over Darrell Pinnell (Glendale High School) 1-5, Fr. (Pin 3:12).

Kyle Powell (Republic High School) 11-11, So. over Mike Nothum (Westminster Christian Academy) 7-10, Sr. (Pin 5:40).

Ben Spencer (Harrisonville High School) 8-14, So. over Devyne Liles (Logan-Rogersville High School) 1-5, So. (Dec 5-3).

Round 5

Kyle Powell (Republic High School) 11-11, So. over Darrell Pinnell (Glendale High School) 1-5, Fr. (Pin 1:06).

Ben Spencer (Harrisonville High School) 8-14, So. over Luis Martinez (Clinton High School) 4-7, Fr. (Dec 6-4).

Mike Nothum (Westminster Christian Academy) 7-10, Sr. over Devyne Liles (Logan-Rogersville High School) 1-5, So. (Pin 3:30).

138 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Connar Loderhose of Willard High School

2nd Place - Cody Sandridge of Republic High School

3rd Place - Jacob Dalton of McDonald County High School

4th Place - Brian Dickey of Logan-Rogersville High School

5th Place - Jacob Miles of Bolivar High School

6th Place - Dominic Barresi of Westminster Christian Academy

Round 1

Cody Sandridge (Republic High School) 23-3, So. over Brian Dickey (Logan-Rogersville High School) 12-7, Sr. (Dec 4-0).

Connar Loderhose (Willard High School) 30-4, Jr. over Jacob Dalton (McDonald County High School) 15-6, Sr. (Dec 2-1).

Jacob Miles (Bolivar High School) 13-8, Sr. over Dominic Barresi (Westminster Christian Academy) 16-11, Sr. (Dec 15-8).

Round 2

Cody Sandridge (Republic High School) 23-3, So. over Dominic Barresi (Westminster Christian Academy) 16-11, Sr. (Dec 8-2).

Connar Loderhose (Willard High School) 30-4, Jr. over Jacob Miles (Bolivar High School) 13-8, Sr. (Maj 13-4).

Jacob Dalton (McDonald County High School) 15-6, Sr. over Brian Dickey (Logan-Rogersville High School) 12-7, Sr. (Dec 14-7).

Round 3

Cody Sandridge (Republic High School) 23-3, So. over Jacob Miles (Bolivar High School) 13-8, Sr. (Pin 2:18).

Connar Loderhose (Willard High School) 30-4, Jr. over Brian Dickey (Logan-Rogersville High School) 12-7, Sr. (Maj 10-1).

Jacob Dalton (McDonald County High School) 15-6, Sr. over Dominic Barresi (Westminster Christian Academy) 16-11, Sr. (Maj 12-0).

Round 4

Cody Sandridge (Republic High School) 23-3, So. over Jacob Dalton (McDonald County High School) 15-6, Sr. (Pin 3:45).

Connar Loderhose (Willard High School) 30-4, Jr. over Dominic Barresi (Westminster Christian Academy) 16-11, Sr. (Pin 1:40).

Brian Dickey (Logan-Rogersville High School) 12-7, Sr. over Jacob Miles (Bolivar High School) 13-8, Sr. (Pin 1:55).

Round 5

Connar Loderhose (Willard High School) 30-4, Jr. over Cody Sandridge (Republic High School) 23-3, So. (Dec 10-7).

Jacob Dalton (McDonald County High School) 15-6, Sr. over Jacob Miles (Bolivar High School) 13-8, Sr. (Pin 3:30).

Brian Dickey (Logan-Rogersville High School) 12-7, Sr. over Dominic Barresi (Westminster Christian Academy) 16-11, Sr. (TF 15-0).

138 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Kyle Caldwell of Glendale High School

2nd Place - Kyle Hix of Harrisonville High School

3rd Place - Brice Watson of Monett High School

4th Place - Tyler Colburn of Reeds Spring High School

5th Place - Jorden Henson of Monett High School

Round 1

Kyle Caldwell (Glendale High School) 15-8, Fr. over () , . (Bye).

Kyle Hix (Harrisonville High School) 11-11, Jr. over Tyler Colburn (Reeds Spring High School) 7-7, Jr. (Pin 0:51).

Brice Watson (Monett High School) 5-8, Sr. over Jorden Henson (Monett High School) 6-13, Fr. (Pin 1:43).

Round 2

Kyle Caldwell (Glendale High School) 15-8, Fr. over Brice Watson (Monett High School) 5-8, Sr. (Pin 1:40).

Tyler Colburn (Reeds Spring High School) 7-7, Jr. over Jorden Henson (Monett High School) 6-13, Fr. (Dec 6-4).

Kyle Hix (Harrisonville High School) 11-11, Jr. over () , . (Bye).

Round 3

Kyle Caldwell (Glendale High School) 15-8, Fr. over Jorden Henson (Monett High School) 6-13, Fr. (Pin 1:42).

Tyler Colburn (Reeds Spring High School) 7-7, Jr. over () , . (Bye).

Kyle Hix (Harrisonville High School) 11-11, Jr. over Brice Watson (Monett High School) 5-8, Sr. (Pin 1:21).

Round 4

Kyle Caldwell (Glendale High School) 15-8, Fr. over Kyle Hix (Harrisonville High School) 11-11, Jr. (Dec 11-6).

Brice Watson (Monett High School) 5-8, Sr. over Tyler Colburn (Reeds Spring High School) 7-7, Jr. (Pin 1:12).

Jorden Henson (Monett High School) 6-13, Fr. over () , . (Bye).

Round 5

Kyle Caldwell (Glendale High School) 15-8, Fr. over Tyler Colburn (Reeds Spring High School) 7-7, Jr. (TF 15-0).

Kyle Hix (Harrisonville High School) 11-11, Jr. over Jorden Henson (Monett High School) 6-13, Fr. (Pin 1:36).

Brice Watson (Monett High School) 5-8, Sr. over () , . (Bye).

145 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Luis Salcido of Clinton High School

2nd Place - Derek Williams of Bolivar High School

3rd Place - Christopher Dalton of McDonald County High School

4th Place - Gage Blake of Willard High School

5th Place - Tate Johnson of Reeds Spring High School

Round 1

Luis Salcido (Clinton High School) 17-3, Sr. over () , . (Bye).

Derek Williams (Bolivar High School) 15-8, Jr. over Gage Blake (Willard High School) 12-8, So. (Pin 1:34).

Christopher Dalton (McDonald County High School) 12-13, So. over Tate Johnson (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Pin 3:34).

Round 2

Luis Salcido (Clinton High School) 17-3, Sr. over Christopher Dalton (McDonald County High School) 12-13, So. (Pin 1:14).

Gage Blake (Willard High School) 12-8, So. over Tate Johnson (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Pin 3:09).

Derek Williams (Bolivar High School) 15-8, Jr. over () , . (Bye).

Round 3

Luis Salcido (Clinton High School) 17-3, Sr. over Tate Johnson (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Pin 0:29).

Gage Blake (Willard High School) 12-8, So. over () , . (Bye).

Derek Williams (Bolivar High School) 15-8, Jr. over Christopher Dalton (McDonald County High School) 12-13, So. (Pin 3:23).

Round 4

Luis Salcido (Clinton High School) 17-3, Sr. over Derek Williams (Bolivar High School) 15-8, Jr. (Pin 0:48).

Christopher Dalton (McDonald County High School) 12-13, So. over Gage Blake (Willard High School) 12-8, So. (Pin 2:29).

Tate Johnson (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. over () , . (Bye).

Round 5

Luis Salcido (Clinton High School) 17-3, Sr. over Gage Blake (Willard High School) 12-8, So. (Pin 1:03).

Derek Williams (Bolivar High School) 15-8, Jr. over Tate Johnson (Reeds Spring High School) 8-10, Fr. (Pin 1:25).

Christopher Dalton (McDonald County High School) 12-13, So. over () , . (Bye).

145 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Clayton Hubler of Westminster Christian Academy

2nd Place - Tyler Decavele of Harrisonville High School

3rd Place - Keanu Reed of Monett High School

4th Place - Jerney Jones of Republic High School

5th Place - Jevin Balty of Logan-Rogersville High School

6th Place - Brycen Hinshaw of Glendale High School

Round 1

Keanu Reed (Monett High School) 6-10, So. over Jerney Jones (Republic High School) 2-3, Fr. (Pin 4:35).

Clayton Hubler (Westminster Christian Academy) 9-14, Jr. over Tyler Decavele (Harrisonville High School) 6-8, Jr. (Pin 0:55).

Jevin Balty (Logan-Rogersville High School) 3-20, Jr. over Brycen Hinshaw (Glendale High School) 0-6, So. (Pin 3:48).

Round 2

Keanu Reed (Monett High School) 6-10, So. over Brycen Hinshaw (Glendale High School) 0-6, So. (Pin 3:12).

Clayton Hubler (Westminster Christian Academy) 9-14, Jr. over Jevin Balty (Logan-Rogersville High School) 3-20, Jr. (Pin 0:28).

Tyler Decavele (Harrisonville High School) 6-8, Jr. over Jerney Jones (Republic High School) 2-3, Fr. (Pin 1:56).

Round 3

Jevin Balty (Logan-Rogersville High School) 3-20, Jr. over Keanu Reed (Monett High School) 6-10, So. (Dec 10-4).

Clayton Hubler (Westminster Christian Academy) 9-14, Jr. over Jerney Jones (Republic High School) 2-3, Fr. (Pin 1:50).

Tyler Decavele (Harrisonville High School) 6-8, Jr. over Brycen Hinshaw (Glendale High School) 0-6, So. (Pin 3:28).

Round 4

Tyler Decavele (Harrisonville High School) 6-8, Jr. over Keanu Reed (Monett High School) 6-10, So. (Pin 1:03).

Clayton Hubler (Westminster Christian Academy) 9-14, Jr. over Brycen Hinshaw (Glendale High School) 0-6, So. (Pin 0:21).

Jerney Jones (Republic High School) 2-3, Fr. over Jevin Balty (Logan-Rogersville High School) 3-20, Jr. (Pin 0:56).

Round 5

Clayton Hubler (Westminster Christian Academy) 9-14, Jr. over Keanu Reed (Monett High School) 6-10, So. (Pin 1:15).

Tyler Decavele (Harrisonville High School) 6-8, Jr. over Jevin Balty (Logan-Rogersville High School) 3-20, Jr. (Pin 0:26).

Jerney Jones (Republic High School) 2-3, Fr. over Brycen Hinshaw (Glendale High School) 0-6, So. (Pin 0:17).

152 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Broden LeMaster of Reeds Spring High School

2nd Place - Kyle Campbell of Republic High School

3rd Place - Thomas Masengale of Willard High School

4th Place - Joe Whittington of Logan-Rogersville High School

5th Place - Keegan Brown of Westminster Christian Academy

6th Place - Johnathon Ireland of Nevada High School

Round 1

Kyle Campbell (Republic High School) 24-2, Sr. over Johnathon Ireland (Nevada High School) 6-9, Jr. (Maj 8-0).

Broden LeMaster (Reeds Spring High School) 17-1, Fr. over Joe Whittington (Logan-Rogersville High School) 15-8, Sr. (Pin 3:23).

Thomas Masengale (Willard High School) 23-11, Jr. over Keegan Brown (Westminster Christian Academy) 12-10, Sr. (Pin 3:40).

Round 2

Kyle Campbell (Republic High School) 24-2, Sr. over Keegan Brown (Westminster Christian Academy) 12-10, Sr. (Pin 1:15).

Broden LeMaster (Reeds Spring High School) 17-1, Fr. over Thomas Masengale (Willard High School) 23-11, Jr. (Pin 0:48).

Joe Whittington (Logan-Rogersville High School) 15-8, Sr. over Johnathon Ireland (Nevada High School) 6-9, Jr. (Maj 9-1).

Round 3

Kyle Campbell (Republic High School) 24-2, Sr. over Thomas Masengale (Willard High School) 23-11, Jr. (Dec 6-5).

Broden LeMaster (Reeds Spring High School) 17-1, Fr. over Johnathon Ireland (Nevada High School) 6-9, Jr. (Pin 1:05).

Joe Whittington (Logan-Rogersville High School) 15-8, Sr. over Keegan Brown (Westminster Christian Academy) 12-10, Sr. (Dec 1-0).

Round 4

Kyle Campbell (Republic High School) 24-2, Sr. over Joe Whittington (Logan-Rogersville High School) 15-8, Sr. (Dec 3-2).

Broden LeMaster (Reeds Spring High School) 17-1, Fr. over Keegan Brown (Westminster Christian Academy) 12-10, Sr. (Pin 3:51).

Thomas Masengale (Willard High School) 23-11, Jr. over Johnathon Ireland (Nevada High School) 6-9, Jr. (Pin 3:32).

Round 5

Broden LeMaster (Reeds Spring High School) 17-1, Fr. over Kyle Campbell (Republic High School) 24-2, Sr. (Pin 3:34).

Thomas Masengale (Willard High School) 23-11, Jr. over Joe Whittington (Logan-Rogersville High School) 15-8, Sr. (Dec 1-0).

Keegan Brown (Westminster Christian Academy) 12-10, Sr. over Johnathon Ireland (Nevada High School) 6-9, Jr. (Pin 1:03).

152 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Dominick Witherow of Monett High School

2nd Place - Brance Neal of Harrisonville High School

3rd Place - Dakota Southerland of Clinton High School

4th Place - Uriah Lentz of Bolivar High School

5th Place - Jimmy Boyer of McDonald County High School

Round 1

Dakota Southerland (Clinton High School) 8-6, Sr. over () , . (Bye).

Dominick Witherow (Monett High School) 7-3, So. over Brance Neal (Harrisonville High School) 13-9, Jr. (Pin 5:03).

Uriah Lentz (Bolivar High School) 2-3, . over Jimmy Boyer (McDonald County High School) 2-8, Fr. (Pin 0:59).

Round 2

Dakota Southerland (Clinton High School) 8-6, Sr. over Uriah Lentz (Bolivar High School) 2-3, . (Dec 2-0).

Brance Neal (Harrisonville High School) 13-9, Jr. over Jimmy Boyer (McDonald County High School) 2-8, Fr. (Pin 2:31).

Dominick Witherow (Monett High School) 7-3, So. over () , . (Bye).

Round 3

Dakota Southerland (Clinton High School) 8-6, Sr. over Jimmy Boyer (McDonald County High School) 2-8, Fr. (Dec 7-3).

Brance Neal (Harrisonville High School) 13-9, Jr. over () , . (Bye).

Dominick Witherow (Monett High School) 7-3, So. over Uriah Lentz (Bolivar High School) 2-3, . (Maj 8-0).

Round 4

Dominick Witherow (Monett High School) 7-3, So. over Dakota Southerland (Clinton High School) 8-6, Sr. (Pin 4:37).

Brance Neal (Harrisonville High School) 13-9, Jr. over Uriah Lentz (Bolivar High School) 2-3, . (Pin 3:49).

Jimmy Boyer (McDonald County High School) 2-8, Fr. over () , . (Bye).

Round 5

Brance Neal (Harrisonville High School) 13-9, Jr. over Dakota Southerland (Clinton High School) 8-6, Sr. (Pin 5:51).

Dominick Witherow (Monett High School) 7-3, So. over Jimmy Boyer (McDonald County High School) 2-8, Fr. (Pin 0:50).

Uriah Lentz (Bolivar High School) 2-3, . over () , . (Bye).

160 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Codey White of Willard High School

2nd Place - Kerik Crouse of Republic High School

3rd Place - Aaron Rampani of Harrisonville High School

4th Place - Luke Francviglia of Logan-Rogersville High School

5th Place - Josiah Lentz of Bolivar High School

6th Place - David Flores of Clinton High School

Round 1

Kerik Crouse (Republic High School) 25-2, Sr. over David Flores (Clinton High School) 0-5, So. (Pin 1:53).

Codey White (Willard High School) 23-1, Sr. over Aaron Rampani (Harrisonville High School) 14-8, Sr. (Pin 1:40).

Luke Francviglia (Logan-Rogersville High School) 9-8, So. over Josiah Lentz (Bolivar High School) 6-8, . (Pin 6:28).

Round 2

Kerik Crouse (Republic High School) 25-2, Sr. over Josiah Lentz (Bolivar High School) 6-8, . (Pin 5:15).

Codey White (Willard High School) 23-1, Sr. over Luke Francviglia (Logan-Rogersville High School) 9-8, So. (Pin 3:20).

Aaron Rampani (Harrisonville High School) 14-8, Sr. over David Flores (Clinton High School) 0-5, So. (Pin 0:22).

Round 3

Kerik Crouse (Republic High School) 25-2, Sr. over Luke Francviglia (Logan-Rogersville High School) 9-8, So. (Dec 9-3).

Codey White (Willard High School) 23-1, Sr. over David Flores (Clinton High School) 0-5, So. (Pin 0:39).

Aaron Rampani (Harrisonville High School) 14-8, Sr. over Josiah Lentz (Bolivar High School) 6-8, . (Pin 3:21).

Round 4

Kerik Crouse (Republic High School) 25-2, Sr. over Aaron Rampani (Harrisonville High School) 14-8, Sr. (Pin 5:34).

Codey White (Willard High School) 23-1, Sr. over Josiah Lentz (Bolivar High School) 6-8, . (Pin 3:20).

Luke Francviglia (Logan-Rogersville High School) 9-8, So. over David Flores (Clinton High School) 0-5, So. (Dec 9-4).

Round 5

Codey White (Willard High School) 23-1, Sr. over Kerik Crouse (Republic High School) 25-2, Sr. (Dec 9-3).

Aaron Rampani (Harrisonville High School) 14-8, Sr. over Luke Francviglia (Logan-Rogersville High School) 9-8, So. (Dec 8-3).

Josiah Lentz (Bolivar High School) 6-8, . over David Flores (Clinton High School) 0-5, So. (Pin 0:59).

160 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Michael Weston of Westminster Christian Academy

2nd Place - Nathan Stallings of Reeds Spring High School

3rd Place - Bryce Logan of Monett High School

4th Place - Sam Roweton of Bolivar High School

Round 1

Nathan Stallings (Reeds Spring High School) 6-3, So. over () , . (Bye).

Michael Weston (Westminster Christian Academy) 13-12, So. over Bryce Logan (Monett High School) 6-16, Fr. (Pin 0:29).

Sam Roweton (Bolivar High School) 2-3, Fr. over () , . (Bye).

Round 2

Nathan Stallings (Reeds Spring High School) 6-3, So. over () , . (Bye).

Michael Weston (Westminster Christian Academy) 13-12, So. over Sam Roweton (Bolivar High School) 2-3, Fr. (Pin 1:47).

Bryce Logan (Monett High School) 6-16, Fr. over () , . (Bye).

Round 3

Nathan Stallings (Reeds Spring High School) 6-3, So. over Sam Roweton (Bolivar High School) 2-3, Fr. (Pin 1:39).

Michael Weston (Westminster Christian Academy) 13-12, So. over () , . (Bye).

Bryce Logan (Monett High School) 6-16, Fr. over () , . (Bye).

Round 4

Nathan Stallings (Reeds Spring High School) 6-3, So. over Bryce Logan (Monett High School) 6-16, Fr. (Pin 3:23).

Michael Weston (Westminster Christian Academy) 13-12, So. over () , . (Bye).

Sam Roweton (Bolivar High School) 2-3, Fr. over () , . (Bye).

Round 5

Michael Weston (Westminster Christian Academy) 13-12, So. over Nathan Stallings (Reeds Spring High School) 6-3, So. (Maj 19-6).

Bryce Logan (Monett High School) 6-16, Fr. over Sam Roweton (Bolivar High School) 2-3, Fr. (Pin 3:12).

() , . over () , . (Bye).

170 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Hunter Yeargan of Willard High School

2nd Place - Wesley Abramovitz of Monett High School

3rd Place - Brink Thompson of Westminster Christian Academy

4th Place - Flavio DeAvila of Clinton High School

5th Place - Nick Gideon of Republic High School

Round 1

Hunter Yeargan (Willard High School) 23-1, Fr. over () , . (Bye).

Wesley Abramovitz (Monett High School) 15-7, So. over Flavio DeAvila (Clinton High School) 8-10, So. (Dec 4-2).

Brink Thompson (Westminster Christian Academy) 11-12, Sr. over Nick Gideon (Republic High School) 10-15, Sr. (Pin 5:21).

Round 2

Hunter Yeargan (Willard High School) 23-1, Fr. over Brink Thompson (Westminster Christian Academy) 11-12, Sr. (Dec 9-3).

Wesley Abramovitz (Monett High School) 15-7, So. over Nick Gideon (Republic High School) 10-15, Sr. (Maj 8-0).

Flavio DeAvila (Clinton High School) 8-10, So. over () , . (Bye).

Round 3

Hunter Yeargan (Willard High School) 23-1, Fr. over Nick Gideon (Republic High School) 10-15, Sr. (Pin 0:21).

Wesley Abramovitz (Monett High School) 15-7, So. over () , . (Bye).

Brink Thompson (Westminster Christian Academy) 11-12, Sr. over Flavio DeAvila (Clinton High School) 8-10, So. (Dec 7-3).

Round 4

Hunter Yeargan (Willard High School) 23-1, Fr. over Flavio DeAvila (Clinton High School) 8-10, So. (Pin 0:19).

Wesley Abramovitz (Monett High School) 15-7, So. over Brink Thompson (Westminster Christian Academy) 11-12, Sr. (Dec 9-6).

Nick Gideon (Republic High School) 10-15, Sr. over () , . (Bye).

Round 5

Hunter Yeargan (Willard High School) 23-1, Fr. over Wesley Abramovitz (Monett High School) 15-7, So. (Pin 0:00).

Flavio DeAvila (Clinton High School) 8-10, So. over Nick Gideon (Republic High School) 10-15, Sr. (Dec 4-2).

Brink Thompson (Westminster Christian Academy) 11-12, Sr. over () , . (Bye).

170 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Braden LeMaster of Reeds Spring High School

2nd Place - Andrew Johnson of Harrisonville High School

3rd Place - Jacob Butler of Bolivar High School

4th Place - Hayden Holbrook of Bolivar High School

Round 1

Hayden Holbrook (Bolivar High School) 6-5, . over () , . (Bye).

Braden LeMaster (Reeds Spring High School) 10-7, Fr. over Jacob Butler (Bolivar High School) 6-9, So. (Pin 1:05).

Andrew Johnson (Harrisonville High School) 4-1, Jr. over () , . (Bye).

Round 2

Hayden Holbrook (Bolivar High School) 6-5, . over () , . (Bye).

Braden LeMaster (Reeds Spring High School) 10-7, Fr. over Andrew Johnson (Harrisonville High School) 4-1, Jr. (Pin 1:26).

Jacob Butler (Bolivar High School) 6-9, So. over () , . (Bye).

Round 3

Andrew Johnson (Harrisonville High School) 4-1, Jr. over Hayden Holbrook (Bolivar High School) 6-5, . (Dec 10-7).

Braden LeMaster (Reeds Spring High School) 10-7, Fr. over () , . (Bye).

Jacob Butler (Bolivar High School) 6-9, So. over () , . (Bye).

Round 4

Jacob Butler (Bolivar High School) 6-9, So. over Hayden Holbrook (Bolivar High School) 6-5, . (Pin 1:51).

Braden LeMaster (Reeds Spring High School) 10-7, Fr. over () , . (Bye).

Andrew Johnson (Harrisonville High School) 4-1, Jr. over () , . (Bye).

Round 5

Braden LeMaster (Reeds Spring High School) 10-7, Fr. over Hayden Holbrook (Bolivar High School) 6-5, . (Pin 1:49).

Andrew Johnson (Harrisonville High School) 4-1, Jr. over Jacob Butler (Bolivar High School) 6-9, So. (Dec 21-16).

() , . over () , . (Bye).

182 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Haryl Starkey of Bolivar High School

2nd Place - Chandler Klein of Glendale High School

3rd Place - Chris Cacciarelli of Westminster Christian Academy

4th Place - Duane Faller of Willard High School

5th Place - Matt Wentz of Monett High School

Round 1

Haryl Starkey (Bolivar High School) 14-2, . over () , . (Bye).

Chris Cacciarelli (Westminster Christian Academy) 12-4, Sr. over Matt Wentz (Monett High School) 10-6, Jr. (Dec 6-3).

Chandler Klein (Glendale High School) 13-4, Jr. over Duane Faller (Willard High School) 20-6, Sr. (Maj 10-1).

Round 2

Haryl Starkey (Bolivar High School) 14-2, . over Chandler Klein (Glendale High School) 13-4, Jr. (Pin 4:16).

Duane Faller (Willard High School) 20-6, Sr. over Matt Wentz (Monett High School) 10-6, Jr. (Pin 4:30).

Chris Cacciarelli (Westminster Christian Academy) 12-4, Sr. over () , . (Bye).

Round 3

Duane Faller (Willard High School) 20-6, Sr. over Haryl Starkey (Bolivar High School) 14-2, . (Pin 4:53).

Matt Wentz (Monett High School) 10-6, Jr. over () , . (Bye).

Chandler Klein (Glendale High School) 13-4, Jr. over Chris Cacciarelli (Westminster Christian Academy) 12-4, Sr. (Dec 5-2).

Round 4

Haryl Starkey (Bolivar High School) 14-2, . over Chris Cacciarelli (Westminster Christian Academy) 12-4, Sr. (Pin 3:04).

Chandler Klein (Glendale High School) 13-4, Jr. over Matt Wentz (Monett High School) 10-6, Jr. (Dec 4-1).

Duane Faller (Willard High School) 20-6, Sr. over () , . (Bye).

Round 5

Haryl Starkey (Bolivar High School) 14-2, . over Matt Wentz (Monett High School) 10-6, Jr. (Pin 4:19).

Chris Cacciarelli (Westminster Christian Academy) 12-4, Sr. over Duane Faller (Willard High School) 20-6, Sr. (Dec 8-7).

Chandler Klein (Glendale High School) 13-4, Jr. over () , . (Bye).

182 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Wes Park of Westminster Christian Academy

2nd Place - Austin Moreland of Harrisonville High School

3rd Place - Spencer Conklin of Republic High School

4th Place - Jordan Vitzhom of Willard High School

5th Place - Abel Gutierrez of Clinton High School

6th Place - Trevor Stevens of Reeds Spring High School

Round 1

Wes Park (Westminster Christian Academy) 5-0, . over Jordan Vitzhom (Willard High School) 3-4, Sr. (Pin 3:26).

Austin Moreland (Harrisonville High School) 12-10, So. over Spencer Conklin (Republic High School) 9-12, Fr. (Pin 0:20).

Abel Gutierrez (Clinton High School) 2-6, Fr. over Trevor Stevens (Reeds Spring High School) 4-12, Fr. (Dec 8-6).

Round 2

Jordan Vitzhom (Willard High School) 3-4, Sr. over Abel Gutierrez (Clinton High School) 2-6, Fr. (Maj 9-1).

Austin Moreland (Harrisonville High School) 12-10, So. over Trevor Stevens (Reeds Spring High School) 4-12, Fr. (Pin 1:13).

Wes Park (Westminster Christian Academy) 5-0, . over Spencer Conklin (Republic High School) 9-12, Fr. (Pin 3:35).

Round 3

Jordan Vitzhom (Willard High School) 3-4, Sr. over Trevor Stevens (Reeds Spring High School) 4-12, Fr. (Pin 2:42).

Wes Park (Westminster Christian Academy) 5-0, . over Austin Moreland (Harrisonville High School) 12-10, So. (Dec 6-2).

Spencer Conklin (Republic High School) 9-12, Fr. over Abel Gutierrez (Clinton High School) 2-6, Fr. (Pin 0:45).

Round 4

Spencer Conklin (Republic High School) 9-12, Fr. over Jordan Vitzhom (Willard High School) 3-4, Sr. (Pin 2:47).

Austin Moreland (Harrisonville High School) 12-10, So. over Abel Gutierrez (Clinton High School) 2-6, Fr. (Pin 2:49).

Wes Park (Westminster Christian Academy) 5-0, . over Trevor Stevens (Reeds Spring High School) 4-12, Fr. (Pin 1:01).

Round 5

Austin Moreland (Harrisonville High School) 12-10, So. over Jordan Vitzhom (Willard High School) 3-4, Sr. (Pin 2:42).

Spencer Conklin (Republic High School) 9-12, Fr. over Trevor Stevens (Reeds Spring High School) 4-12, Fr. (Pin 0:31).

Wes Park (Westminster Christian Academy) 5-0, . over Abel Gutierrez (Clinton High School) 2-6, Fr. (Pin 1:41).

195 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Bennett Lewis of Westminster Christian Academy

2nd Place - Tyler Miller of Reeds Spring High School

3rd Place - Devon Overall of Monett High School

4th Place - Colby Smith of Nevada High School

5th Place - TJ Ridge of Bolivar High School

Round 1

Bennett Lewis (Westminster Christian Academy) 27-0, Sr. over () , . (Bye).

Tyler Miller (Reeds Spring High School) 17-1, Sr. over Devon Overall (Monett High School) 13-3, Sr. (Pin 0:31).

Colby Smith (Nevada High School) 21-7, Sr. over TJ Ridge (Bolivar High School) 13-10, . (Dec 8-2).

Round 2

Bennett Lewis (Westminster Christian Academy) 27-0, Sr. over TJ Ridge (Bolivar High School) 13-10, . (Pin 1:13).

Tyler Miller (Reeds Spring High School) 17-1, Sr. over Colby Smith (Nevada High School) 21-7, Sr. (FF).

Devon Overall (Monett High School) 13-3, Sr. over () , . (Bye).

Round 3

Bennett Lewis (Westminster Christian Academy) 27-0, Sr. over Colby Smith (Nevada High School) 21-7, Sr. (FF).

Tyler Miller (Reeds Spring High School) 17-1, Sr. over () , . (Bye).

Devon Overall (Monett High School) 13-3, Sr. over TJ Ridge (Bolivar High School) 13-10, . (Maj 11-3).

Round 4

Bennett Lewis (Westminster Christian Academy) 27-0, Sr. over Devon Overall (Monett High School) 13-3, Sr. (Pin 3:34).

Tyler Miller (Reeds Spring High School) 17-1, Sr. over TJ Ridge (Bolivar High School) 13-10, . (Pin 1:36).

Colby Smith (Nevada High School) 21-7, Sr. over () , . (Bye).

Round 5

Bennett Lewis (Westminster Christian Academy) 27-0, Sr. over Tyler Miller (Reeds Spring High School) 17-1, Sr. (Pin 4:27).

Devon Overall (Monett High School) 13-3, Sr. over Colby Smith (Nevada High School) 21-7, Sr. (FF).

TJ Ridge (Bolivar High School) 13-10, . over () , . (Bye).

195 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Jose Villanueva of Clinton High School

2nd Place - Luke He of Willard High School

3rd Place - Blake Moreland of Harrisonville High School

4th Place - Blake Wojciechowski of Republic High School

Round 1

Jose Villanueva (Clinton High School) 11-2, Sr. over () , . (Bye).

Blake Moreland (Harrisonville High School) 14-8, So. over Blake Wojciechowski (Republic High School) 10-17, Fr. (Pin 1:27).

Luke He (Willard High School) 4-1, Sr. over () , . (Bye).

Round 2

Jose Villanueva (Clinton High School) 11-2, Sr. over () , . (Bye).

Luke He (Willard High School) 4-1, Sr. over Blake Moreland (Harrisonville High School) 14-8, So. (Pin 0:50).

Blake Wojciechowski (Republic High School) 10-17, Fr. over () , . (Bye).

Round 3

Jose Villanueva (Clinton High School) 11-2, Sr. over Luke He (Willard High School) 4-1, Sr. (Pin 2:43).

Blake Moreland (Harrisonville High School) 14-8, So. over () , . (Bye).

Blake Wojciechowski (Republic High School) 10-17, Fr. over () , . (Bye).

Round 4

Jose Villanueva (Clinton High School) 11-2, Sr. over Blake Wojciechowski (Republic High School) 10-17, Fr. (Pin 1:07).

Blake Moreland (Harrisonville High School) 14-8, So. over () , . (Bye).

Luke He (Willard High School) 4-1, Sr. over () , . (Bye).

Round 5

Jose Villanueva (Clinton High School) 11-2, Sr. over Blake Moreland (Harrisonville High School) 14-8, So. (Pin 0:54).

Luke He (Willard High School) 4-1, Sr. over Blake Wojciechowski (Republic High School) 10-17, Fr. (Pin 0:26).

() , . over () , . (Bye).

220 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Jordan Moffett of McDonald County High School

2nd Place - Zach Kearney of Reeds Spring High School

3rd Place - Nohea Creech of Bolivar High School

4th Place - Joe Isaacs of Westminster Christian Academy

5th Place - James Pesek of Harrisonville High School

Round 1

Jordan Moffett (McDonald County High School) 19-0, Sr. over () , . (Bye).

Zach Kearney (Reeds Spring High School) 17-1, Jr. over Nohea Creech (Bolivar High School) 12-5, . (Pin 0:59).

Joe Isaacs (Westminster Christian Academy) 13-9, Sr. over James Pesek (Harrisonville High School) 9-13, Jr. (Dec 7-5).

Round 2

Jordan Moffett (McDonald County High School) 19-0, Sr. over James Pesek (Harrisonville High School) 9-13, Jr. (Pin 2:23).

Zach Kearney (Reeds Spring High School) 17-1, Jr. over Joe Isaacs (Westminster Christian Academy) 13-9, Sr. (Pin 0:28).

Nohea Creech (Bolivar High School) 12-5, . over () , . (Bye).

Round 3

Jordan Moffett (McDonald County High School) 19-0, Sr. over Joe Isaacs (Westminster Christian Academy) 13-9, Sr. (Pin 2:58).

Zach Kearney (Reeds Spring High School) 17-1, Jr. over () , . (Bye).

Nohea Creech (Bolivar High School) 12-5, . over James Pesek (Harrisonville High School) 9-13, Jr. (Pin 0:19).

Round 4

Jordan Moffett (McDonald County High School) 19-0, Sr. over Nohea Creech (Bolivar High School) 12-5, . (Pin 1:01).

Zach Kearney (Reeds Spring High School) 17-1, Jr. over James Pesek (Harrisonville High School) 9-13, Jr. (Pin 1:23).

Joe Isaacs (Westminster Christian Academy) 13-9, Sr. over () , . (Bye).

Round 5

Jordan Moffett (McDonald County High School) 19-0, Sr. over Zach Kearney (Reeds Spring High School) 17-1, Jr. (Dec 12-7).

Nohea Creech (Bolivar High School) 12-5, . over Joe Isaacs (Westminster Christian Academy) 13-9, Sr. (Pin 3:40).

James Pesek (Harrisonville High School) 9-13, Jr. over () , . (Bye).

220 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Issac Long of Bolivar High School

2nd Place - Deidryck Tichner of Glendale High School

3rd Place - Terry Green of Logan-Rogersville High School

4th Place - Kaleb Anderson of Willard High School

5th Place - Tucker Wingert of Nevada High School

6th Place - Shane McKinley of Republic High School

Round 1

Deidryck Tichner (Glendale High School) 4-1, Fr. over Shane McKinley (Republic High School) 5-15, Fr. (Pin 0:47).

Terry Green (Logan-Rogersville High School) 8-13, . over Tucker Wingert (Nevada High School) 5-18, Sr. (Pin 2:32).

Issac Long (Bolivar High School) 5-0, So. over Kaleb Anderson (Willard High School) 2-3, Sr. (Pin 1:15).

Round 2

Issac Long (Bolivar High School) 5-0, So. over Shane McKinley (Republic High School) 5-15, Fr. (Pin 0:37).

Terry Green (Logan-Rogersville High School) 8-13, . over Kaleb Anderson (Willard High School) 2-3, Sr. (Pin 1:58).

Deidryck Tichner (Glendale High School) 4-1, Fr. over Tucker Wingert (Nevada High School) 5-18, Sr. (Pin 0:02).

Round 3

Kaleb Anderson (Willard High School) 2-3, Sr. over Shane McKinley (Republic High School) 5-15, Fr. (Pin 0:48).

Deidryck Tichner (Glendale High School) 4-1, Fr. over Terry Green (Logan-Rogersville High School) 8-13, . (Pin 5:24).

Issac Long (Bolivar High School) 5-0, So. over Tucker Wingert (Nevada High School) 5-18, Sr. (Pin 0:09).

Round 4

Tucker Wingert (Nevada High School) 5-18, Sr. over Shane McKinley (Republic High School) 5-15, Fr. (Pin 5:51).

Issac Long (Bolivar High School) 5-0, So. over Terry Green (Logan-Rogersville High School) 8-13, . (Pin 3:52).

Deidryck Tichner (Glendale High School) 4-1, Fr. over Kaleb Anderson (Willard High School) 2-3, Sr. (Pin 1:03).

Round 5

Terry Green (Logan-Rogersville High School) 8-13, . over Shane McKinley (Republic High School) 5-15, Fr. (Pin 1:00).

Kaleb Anderson (Willard High School) 2-3, Sr. over Tucker Wingert (Nevada High School) 5-18, Sr. (Pin 0:30).

Issac Long (Bolivar High School) 5-0, So. over Deidryck Tichner (Glendale High School) 4-1, Fr. (Pin 2:45).

285 A Results

Guaranteed Places

1st Place - Sam Ellifrets of Nevada High School

2nd Place - Joe Schlechter of Harrisonville High School

3rd Place - Dalton Haddock of Reeds Spring High School

4th Place - Nick Barron of Clinton High School

5th Place - Shane Bauman of Bolivar High School

Round 1

Dalton Haddock (Reeds Spring High School) 14-4, Jr. over () , . (Bye).

Sam Ellifrets (Nevada High School) 10-1, Sr. over Joe Schlechter (Harrisonville High School) 18-4, Jr. (Pin 1:08).

Nick Barron (Clinton High School) 2-3, Jr. over Shane Bauman (Bolivar High School) 11-8, . (Dec 4-3).

Round 2

Dalton Haddock (Reeds Spring High School) 14-4, Jr. over Nick Barron (Clinton High School) 2-3, Jr. (I-D 0:00).

Sam Ellifrets (Nevada High School) 10-1, Sr. over Shane Bauman (Bolivar High School) 11-8, . (Pin 0:54).

Joe Schlechter (Harrisonville High School) 18-4, Jr. over () , . (Bye).

Round 3

Dalton Haddock (Reeds Spring High School) 14-4, Jr. over Shane Bauman (Bolivar High School) 11-8, . (Pin 2:31).

Sam Ellifrets (Nevada High School) 10-1, Sr. over () , . (Bye).

Joe Schlechter (Harrisonville High School) 18-4, Jr. over Nick Barron (Clinton High School) 2-3, Jr. (I-D 0:00).

Round 4

Joe Schlechter (Harrisonville High School) 18-4, Jr. over Dalton Haddock (Reeds Spring High School) 14-4, Jr. (I-D 0:00).

Sam Ellifrets (Nevada High School) 10-1, Sr. over Nick Barron (Clinton High School) 2-3, Jr. (I-D 0:00).

Shane Bauman (Bolivar High School) 11-8, . over () , . (Bye).

Round 5

Sam Ellifrets (Nevada High School) 10-1, Sr. over Dalton Haddock (Reeds Spring High School) 14-4, Jr. (I-D 0:00).

Joe Schlechter (Harrisonville High School) 18-4, Jr. over Shane Bauman (Bolivar High School) 11-8, . (Pin 1:20).

Nick Barron (Clinton High School) 2-3, Jr. over () , . (Bye).

285 B Results

Guaranteed Places

1st Place - Max Oeser of Glendale High School

2nd Place - Shawn Beeson of Monett High School

3rd Place - Shayne Piles of Republic High School

4th Place - Brian Brummel of Bolivar High School

5th Place - Sean Manis of Willard High School

Round 1

Max Oeser (Glendale High School) 16-5, Jr. over () , . (Bye).

Shayne Piles (Republic High School) 12-14, Fr. over Shawn Beeson (Monett High School) 8-6, Jr. (Pin 1:57).

Brian Brummel (Bolivar High School) 2-3, So. over Sean Manis (Willard High School) 8-20, So. (Pin 1:46).

Round 2

Max Oeser (Glendale High School) 16-5, Jr. over Brian Brummel (Bolivar High School) 2-3, So. (Pin 1:55).

Shawn Beeson (Monett High School) 8-6, Jr. over Sean Manis (Willard High School) 8-20, So. (Pin 3:17).

Shayne Piles (Republic High School) 12-14, Fr. over () , . (Bye).

Round 3

Max Oeser (Glendale High School) 16-5, Jr. over Sean Manis (Willard High School) 8-20, So. (Pin 0:54).

Shawn Beeson (Monett High School) 8-6, Jr. over () , . (Bye).

Shayne Piles (Republic High School) 12-14, Fr. over Brian Brummel (Bolivar High School) 2-3, So. (Pin 2:10).

Round 4

Max Oeser (Glendale High School) 16-5, Jr. over Shayne Piles (Republic High School) 12-14, Fr. (Pin 1:16).

Shawn Beeson (Monett High School) 8-6, Jr. over Brian Brummel (Bolivar High School) 2-3, So. (Pin 0:47).

Sean Manis (Willard High School) 8-20, So. over () , . (Bye).

Round 5

Shawn Beeson (Monett High School) 8-6, Jr. over Max Oeser (Glendale High School) 16-5, Jr. (Pin 1:32).

Shayne Piles (Republic High School) 12-14, Fr. over Sean Manis (Willard High School) 8-20, So. (Pin 3:22).

Brian Brummel (Bolivar High School) 2-3, So. over () , . (Bye).



Respond to this story

Posting a comment requires free registration:

© 2016 Monett Times, a division of Rust Publishing MOARCASS, L.L.C. All rights reserved.