[Monett Times] Fair ~ 54°F  
High: 67°F ~ Low: 49°F
Friday, Apr. 29, 2016

Water Thrashers fourth in Webb City

Thursday, June 17, 2010

The Monett Water Thrashers swim team continued their season on June 12 at the Webb City Cardinals Summer Invitational at the Buck Miner Swim Center at Webb City High School.

Monett finished fourth in the meet.

"We only took about 55 kids," said Coach Christin Janssen. "Usually in swimming the people hosting the meet have all their kids there and teams pick meets to try and bring everyone to. We did that with Branson but then they could just choose to go to Webb if they wanted. That way everyone is not busy every single weekend but gets enough practice and racing in before championships."

Results for team members finishing in the top 10 per event follows:

* Boys 15 to 18 200-yard freestyle: Nick Childress, 10th.

* Girls 15 to 18 200-yard freestyle: Chloe Ridgley, second; Bridget Barta, fifth; Kacy Barta, seventh.

* Boys 8 and under 100-yard medley relay: Monett A team, third.

* Girls 8 and under 100-yard medley relay: Monett A team, fifth.

* Girls 8 and under 100-yard medley relay: Monett B team, second.

* Boys 10 and under 100-yard medley relay: Monett A team, first; Monett B team, ninth.

* Girls 10 and under 100-yard medley relay: Monett A team, ninth.

* Boys 11 to 12 200-yard medley relay: Monett A team, third.

* Girls 11 to 12 200-yard medley relay: Monett A team, fifth.

* Boys 13 to 14 200-yard medley relay: Monett A team, fourth.

* Girls 13 to 14 200-yard medley relay: Monett A team, sixth.

* Boys 15-18 200-yard medley relay: Monett A team, fourth.

* Girls 15 to 18 200-yard medley relay: Monett A team, second.

* Boys 8 and under 25-yard freestyle: Doss Nation, seventh.

* Boys 10 and under 50-yard freestyle: Andre Johnson, fourth; Gavin Carr, sixth.

* Boys 11 to 12 50-yard freestyle: Jansen Carr, seventh; Jaxon Courtney, eighth.

* Boys 15 to 18 50-yard freestyle: Jared Childress, sixth; J.J. George, seventh.

* Girls 15-18 50-yard freestyle: Hannah Johnston, sixth.

* Boys 8 and under 25-yard backstroke: McKenzie Langley, ninth.

* Girls 8 and under 25-yard backstroke: Kelsey Dalton, ninth.

* Boys 10 and under 50-yard backstroke: Jack Barta, second; Gavin Carr, tied for third.

* Boys 11 to 12 50-yard backstroke: Jaxon Courtney, sixth; William Bloss, seventh.

* Girls 11 to 12 50-yard backstroke: Sydney Barta, fifth.

* Girls 13 to 14 50-yard backstroke: Ireland Mertens, ties for seventh.

* Boys 15 to 18 50-yard backstroke: J.J. George, eighth.

* Girls 15 to 18 50-yard backstroke: Hannah Martin, first; Hannah Johnston, third.

* Boys 8 and under 100-yard individual medley (IM): Doss Nation, fourth.

* Boys 10 and under 100-yard IM: Lane Witt, first; D'Andre Johnson, seventh.

* Boys 11 to 12 100-yard IM: Jonah Paszek, third; William Bloss, eighth.

* Girls 11-12 100-yard IM: Sydney Barta, ninth.

* Girls 15 to 18 200-yard IM: Chloe Ridgley, second; Hannah Johnston, fourth.

* Boys 8 and under 25-yard butterfly: Doss Nation, ninth.

* Boys 10 and under 50-yard butterfly: Lane Witt, third; Andre Johnson, fourth; Trenton Byers, seventh; Gavin Carr, eighth.

* Girls 10 and under 50-yard butterfly: Shay Dalton, 10th.

* Boys 11 to 12 50-yard butterfly: Jansen Carr, eighth; Jonah Paszek, ninth.

* Boys 13 to 14 50-yard butterfly: Matthew Childress, 10th.

* Girls 13 to 14 50-yard butterfly: Ireland Mertens, eighth.

* Boys 15 to 18 50-yard butterfly: Jared Childress, eighth; Daniel Bryan, ninth.

* Girls 15 to 18 50-yard butterfly: Chloe Ridgley, first; Hannah Martin, second.

* Girls 8 and under 50-yard freestyle: Kelsey Dalton, 10th.

* Boys 10 and under 100-yard freestyle: Jack Barta, second; Andre Johnson, third.

* Girls 10 and under 100-yard freestyle: Grace Bean, eight.

* Boys 11 to 12 100-yard freestyle: Jaxon Courtney, sixth.

* Boys 15 to 18 100-yard freestyle: Jared Childress, third; J.J. George, seventh; Daniel Bryan, 10th.

* Girls 15 to 18 100-yard freestyle: Bridget Barta, ninth.

* Boys 10 and under 50-yard breaststroke: Jack Barta, fifth; Lane Witt, eighth.

* Boys 11 to 12 50-yard breaststroke: Jansen Carr, fourth; Jonah Paszek, fifth.

* Boys 13 to 14 50-yard breaststroke: Mathew Watson, 10th.

* Girls 13 to 14 50-yard breaststroke: Ireland Mertens, ninth.

* Boys 15 to 18 50-yard breaststroke: Daniel Bryan, fifth.

* Girls 15 to 18 50-yard breaststroke: Hannah Martin, fifth.

* Girls 8 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, fifth.

* Boys 10 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, first.

* Girls 10 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, eighth.

* Boys 11 to 12 200-yard freestyle relay: Monett A team, fourth.

* Girls 11 to 12 200-yard freestyle relay: Monett A team, sixth.

* Boys 13 to 14 200-yard freestyle relay: Monett A team, fifth.

* Girls 13 to 14 200-yard freestyle relay: Monett A team, seventh.

* Boys 15 to 18 200-yard freestyle relay: Monett A team, fifth.

* Girls 15 to 18 200-yard freestyle relay: Monett A team, second.

* Boys 6 and under 25-yard freestyle: Sammy Johnson, fifth; Marcus Johnson, ninth.

* Girls 6 and under freestyle: Sammie Bean, fourth; Oliva Janssen, fifth; Karsen Rhea, seventh.

* Girls 6 and under 25-yard backstroke: Oliva Janssen, fifth; Sammie Bean, seventh; Claudia Johnston, ninth.

* Girls 6 and under 25-yard butterfly: Claudia Johnston, first.

* Girls 6 and under 25-yard breaststroke: Claudia Johnston, first.

The team will be in action on Saturday at the Joplin Swim Invitational at W. Fourth Street and S. Schifferdecker Ave.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration:

© 2016 Monett Times, a division of Rust Publishing MOARCASS, L.L.C. All rights reserved.