[Monett Times] Partly Cloudy ~ 61°F  
High: 75°F ~ Low: 48°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Water Thrashers open season at Branson

Friday, June 11, 2010

The Monett Water Thrashers swim team opened their season on June 5 at the Branson Invitational meet at the Branson RecPlex.

The Water Thrashers won the 10-team meet with 527 points. More than 450 swimmers competed.

Results for team members finishing in the top five per event follows:

* Boys 15 to 18 200-yard freestyle: Phillip Roller, first; Jared Childress, second; J.J. George, third; Mark Heinen, fourth.

* Girls 15-18 200-yard freestyle: Sarah Schmidt, third; Hannah Johnson, fourth.

* Girls 8 and under 100-yard medley relay: Monett A team, second.

* Boys 10 and under 100-yard medley relay: Monett A team, fourth.

* Girls 10 and under 100-yard medley relay: Monett A team, fifth.

* Boys 11 to 12 200-yard medley relay: Monett A team, first; Monett B team, second.

* Girls 11 to 12 200-yard medley relay: Monett A team, third.

* Boys 13 to 14 200-yard medley relay: Monett A team, fourth.

* Girls 13-14 200-yard medley relay: Monett A team, second.

* Boys 15-18 200-yard medley relay: Monett A team, second; Monett B team, fourth.

* Girls 15 to 18 200-yard medley relay: Monett A team, first; Monett B team, third.

* Boys 6 and under 25-yard freestyle: Sammy Johnson, third; Ethan Fuchs, fourth.

* Girls 8 and under 25-yard freestyle: Maddie Mertens, fifth.

* Girls 6 and under 25-yard freestyle: Claudia Johnston, second; Sammie Bean, third; Bridie Finch, fifth.

* Boys 10 and under 50-yard freestyle: Jack Barta, first; Lane Witt, fifth.

* Boys 11 to 12 50-yrd freestyle: Jacob Paszek, first.

* Boys 13 to 14 50-yard freestyle: Tyler Ash, fifth.

* Girls 13 to 14 50-yard freestyle: Ireland Mertens, fifth.

* Boys 15 to 18 50-yard freestyle: Carter Huffmaster, second.

* Girls 15 to 18 50-yard freestyle: Chelsea Ash, fifth.

* Boys 6 and under 25-yard backstroke: Sammy Johnson, fourth.

* Girls 6 and under 25-yard backstroke: Bridie Finch, second; Oliva Janssen, fifth.

* Boys 10 and under 50-yard backstroke: Lane Witt, second.

* Boys 11 to 12 50-yard backstroke: Jonah Paszek, first.

* Girls 11 to 12 50-yard backstroke: Ginna Verhoff, first.

* Boys 13 to 14 50-yard backstroke: Wesley Abramovitz, fourth.

* Girls 13 to 14 50-yard backstroke: Megan Johnson, fourth.

* Boys 15 to 18 50-yard backstroke: Al Dohmen, first; Carter Huffmaster, second.

* Girls 15 to 18 50-yard backstroke: Sarah Schmidt, third.

* Boys 8 and under 100-yard individual medley (IM): McKenzie Langley, fifth.

* Boys 10 and under 100-yard IM: Jack Barta, third.

* Boys 11 to 12 100-yard IM: Jaxon Courtney, fifth.

* Boys 13 to 14 200-yard IM: Wesley Abramovitz, third; Matthew Childress, fourth.

* Girls 13 to 14 200-yard IM: Ireland Mertens, fourth.

* Boys 15 to 18 200-yard IM: Carter Huffmaster, second; Phillip Roller, third; Jared Childress, fourth; J.J. George, fifth.

* Girls 15 to 18 200-yard IM: Courtney Cordova, third; Theresa Mangler, fifth.

* Boys 8 and under 25-yard butterfly: Logan Umfleet, fifth.

* Girls 6 and under 25-yard butterfly: Oliva Janssen, first.

* Boys 10 and under 50-yard butterfly: Jack Barta, second.

* Boys 11 to 12 50-yard butterfly: Daniel Addleman, second; Jaxon Courtney, third; William Bloss, fifth.

* Girls 13 to 14 50-yard butterfly: Megan Johnson, fifth.

* Boys 15 to 18 50-yard butterfly: Grant Oganesyan, second; Reese Bounous, third; Phillip Roller, fourth.

* Girls 15 to 18 50-yard butterfly: Sarah Schmidt, second.

* Boys 8 and under 50-yard freestyle: Doss Nation, fourth.

* Boys 10 and under 100-yard freestyle: Lane Witt, fifth.

* Boys 11 to 12 100-yard freestyle: Jonah Paszek, second.

* Boys 13 to 14 100-yard freestyle: Wesley Abramovitz, fourth.

* Girls 13 to 14 100-yard freestyle: Amanda Mullen, fifth.

* Boys 15 to 18 100-yard freestyle: Jared Childress, fifth.

* Girls 15 to 18 100-yard freestyle: Hannah Johnson, second; Chelsea Ash, fourth; Katelyn Brisco, fifth.

* Boys 8 and under 25-yard breaststroke: Doss Nation, fifth.

* Boys 11 to 12 50-yard breaststroke: Jason Courtney, fourth.

* Boys 13 to 14 50-yard breaststroke: Tyler Ash, second.

* Girls 13 to 14 50-yard breaststroke: Megan Johnson, first; Amanda Mullen, second.

* Boys 15 to 18 50-yard breaststroke: Reese Bounous, first; Al Dohmen, fourth.

* Girls 15 to 18 50-yard breaststoke: Courtney Cordova, first; Katelyn Brisco, fourth.

* Boys 8 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, second; Monett B team, fifth.

* Girls 8 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, fourth; Monett B team, fifth.

* Boys 10 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, first.

* Girls 10 and under 100-yard freestyle relay: Monett A team, fifth.

* Boys 11 to 12 200-yard freestyle relay: Monett A team, first; Monett B team, fifth.

* Girls 11 to 12 200-yard freestyle relay: Monett B team, fifth.

* Boys 13 to 14 200-yard freestyle relay: Monett A team, fourth.

* Girls 13 to 14 200-yard freestyle relay: Monett A team, second.

* Boys 15 to 18 200-yard freestyle relay: Monett A team, second; Monett B team, third.

* Girls 15 to 18 200-yard freestyle relay: Monett A team, first.

The team will be in action on Saturday at the Webb City Cardinals Summer Invitational at the Buck Miner Swim Center at Webb City High School.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration:

© 2016 Monett Times, a division of Rust Publishing MOARCASS, L.L.C. All rights reserved.