[Monett Times] Fair ~ 52°F  
High: 78°F ~ Low: 55°F
Friday, May 6, 2016

Several MHS Cubs Qualify For Sectional Track Meet

Monday, May 18, 2009

Monett's Cubs qualified several boys and girls to the sectional meet as a result of top four finishes at the Class 3A District 6 meet held Saturday at Carl Junction.

The sectional mett will be held this Saturday at Marshfield.

The boys Cubs team finished second among the 16 teams participating with a score of 75 1/2. West Plains won the meet with a score of 162 1/2. Other area teams competing were: Cassville, fifth with a score of 56; Mt. Vernon, eighth with a score of 38; and Aurora, 15th with a score of 9 1/2.

Sectional qualifiers for the Cubs were: D.J. Dunmire, first in the pole vault with a height of 13'6"; Chris Eimer, second in the long jump with a jump of 20'4"; Beau Bounous, third in the discus with a throw of 127'10"; Steven Noriega, third in the 400-meters with a time of 52.31; Logan Lalonde, fourth in the pole vault with a height of 11'6"; the 4x200-meter relay team of Matt Hinkle, Tristen Homfeldt, Noriega and Eimer, second with a time of 1:33.31; the 4x400-meter relay team of Eimer, Dunmire, Noriega and Garrett Dutton, third with a time of 3:32.89; and the 4x800-meter relay team of Dutton, Chris Renteria, Uriel Rueda and Harold Gabriel, fourth with a time of 9:06.38.

Also placing for Monett were: Joey Hinkle, eighth in the 100-meters with a time of 11.60; Mauricio Trujillo, sixth in the 400-meters with a time of 55.59; Renteria, seventh in the 3,200-meters with a time of 10:44.60; Josh Shaner, sixth in the 110-meter hurdles with a time of 19.10; Lalonde, seventh in the high jump with a distance of 5'10" and eighth in the long jump with a distance of 18'7 1/4"; Clint Cloud, sixth in the shot put with a distance of 44'6"; Jason Obermann, seventh in the discus with a distance of 116'11 1/2" and eighth in the shot put with a distance of 42'4"; and the 4x100-meter relay team of Hinkle, Ryan Cody, Eimer and Dunmire, fifth with a time of 45.50.6.

Other area boys qualifying for the sectional were: Dylan Gibson, of Cassville, first in the discus; Corey Phillips, of Mt. Vernon, first in the triple jump and long jump and second in the high jump; Zach Kleine, of Mt. Vernon, second in the 100-meters; Devin Linenbrink, of Cassville, fourth in the long jump; Mathew Angel, of Cassville, fourth in high jump; Seth Thompson, of Cassville, second, shot put; and Cassville's 4x100 relay team, second.

The Lady Cubs' team was third with a score of 64. West Plains won the meet with a score of 110 and Carl Junction was second with a score of 91. Other area teams participating were: Aurora, 10th with a score of 38; Mt. Vernon, 11th with a score of 31; and Cassville, 13th with a score of 19.

Sectional qualifiers for the Lady Cubs were: Leah Fellwock, first in the 300-meter hurdles with a time of 49.12; Tiffany Carver, third in the long jump with a distance of 15' 9 1/2"; Jenny Frazier, third in the shot put with a distance of 34' 4 1/2"; Keli Cornell, third in the high jump with a distance of 4' 10"; Madison Carlin, fourth in the 300-meter hurdles with a time of 51.51; the 4x200-meter relay team of Carver, Fellwock, Sara Hammond and Millie Fulton, second with a time of 1:52.09; and the 4x400-meter relay team of Fellwock, Hammond, Fulton and Amanda McKinney, fourth with a time of 4:91.66.

Also placing for Monett were: Hammond, fifth in the triple jump with a distance of 32' 4"; Erin Daugherty, sixth in the long jump with a distance of 15'3" and eighth in the high jump with a distance of 4'8"; Hannah Martin, seventh in the 3,200-meters with a time of 13:07.49; Carlin, seventh in the 100-meter hurdles with a time of 17.75; Frazier, seventh in the discus with a distance of 93'3"; Bianca Holloway, eighth in the pole vault with a height of 8'; McKinney, eighth in the triple jump with a distance of 31'2"; and the 4x100-meter relay team of Carver, Daugherty, Carlin and Fellwock, seventh with a time of 54.45.

Other area girls qualifying for the sectional were: Williams, of Mt. Vernon, second in the long jump and fourth in the 400-meters; Jessica Barrientos, of Cassville, third in the 1,600-meters; Brown, of Mt. Vernon, third in the 100-meters; Aurora's 4x400-meter relay team, third; Lauffer, of Aurora, fourth in the 800-meters; and Pettit, of Aurora, fourth in the 3,200-meters.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration:

© 2016 Monett Times, a division of Rust Publishing MOARCASS, L.L.C. All rights reserved.